Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rabce-Zdroju
Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej http://mbp.rabka.pl/
Data publikacji strony internetowej:20.02 2018
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 20.03.2023
Strona internetowa jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny z wykorzystaniem testów strony przeprowadzonych wg oceny eksperckiej oraz walidatorów internetowych: https://www.webaccessibility.com
Skróty klawiaturowe
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
TAB – przejście do kolejnego elementu
SHIFT + TAB – przejście do poprzedniego elementu
Oświadczenie sporządzono dnia: 20.03.2023r.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt.
Osoba kontaktowa: Ewelina Jarosz-Karkula
E-mail:rabkabiblioteka@wp.pl
Telefon: 182677449
Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Każdy pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rabce-Zdroju ma obowiązek udzielenia pomocy w załatwieniu sprawy osobom ze szczególnymi potrzebami w miejscu jej przybycia do Biblioteki.
Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju
34-700 Rabka-Zdrój ul. Orkana 27
Budynek Biblioteki posiada dwie kondygnacje; Do budynku prowadzą dwa wejścia dla czytelników. Szerokość głównych drzwi wejściowych do budynku biblioteki i drzwi wewnętrznych oraz ciągów komunikacyjnych jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku biblioteki znajdują się systemy naprowadzające dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące;
W budynku są oznaczenia w alfabecie Braille’a; Budynek posiada dźwig osobowy;Na pierwszym piętrze znajduje się toaleta dostosowana dla osób niepełnosprawnych.
Na parkingu przed budynkiem wyznaczone jest 1 miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej
Istnieje możliwość wprowadzenia psa przewodnika/asystenta osoby niewidomej do budynku pod warunkiem wyposażenia psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niewidomą certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Osoba niewidoma jest odpowiedzialna za szkody wyrządzone przez psa asystującego.
Na terenie Biblioteki nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line.
Informacje
mgr Ewelina Jarosz-Karkula
mgr Ewelina Jarosz-Karkula
mgr Ewelina Jarosz-Karkula
MBP w Rabce-Zdroju